NÁŠ VÝZKUM V TÉTO OBLASTI
Naše výzkumné aktivity mají za cíl napomoct k zastavení tohoto dramaticky vzestupného trendu onemocnění černým kašlem.
V letech 2017 – 2020 jsme se zabývali konstrukcí inovované vakcíny proti černému kašli, která by byla opět na celobuněčném základě a vyznačovala by se sníženou reaktogenitou. Výzkumný projekt vycházel z plánu na získání souboru modifikovaných bakteriálních kmenů, využitelných pro konstrukci pertusové vakcíny. Navazujícími cíli byla inovace a optimalizace souvisejících technologických postupů. Konkrétně byla projektem dále řešena optimalizace kultivačních postupů, příprava minerálního nosiče a finalizační kroky v konstrukci vakcíny. Tento výzkum byl realizován pomocí projektu OPPIK (ČÍSLO PROJEKTU: CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0005074). Tento projekt byl v roce 2020 úspěšně dokončen. Výsledkem řešeného Projektu byl především předpis pro přípravu očkovací látky proti Bordetella pertussis, který je použitelný v procesu komerční technologie výroby vakcíny. Zde se můžete dozvědět se více o výsledcích projektu.
Náš aktuální výzkum navazuje na výsledky předchozího projektu, kdy si klademe za cíl využít předchozích výsledků pro vývoj snadno aplikovatelného imunizačního přípravku umožňujícího navození slizniční imunity proti infekci bakterií B. pertussis. Cílem je vyvinout přípravek umožňující snadné, bezpečné a plošné podávání posilující dávky ve vhodné neinvazivní aplikační formě mukoadhezivní tablety, vkládané opakovaně do ústní dutiny pro navození skupinové slizniční imunity proti pertusi.
Na tomto projektu aktuálně spolupracujeme s Laboratoří molekulární biologie bakteriálních patogenů, která je součástí Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i., a která má unikátní postavení v ČR a i v mezinárodním měřítku představuje jedno z vedoucích pracovišť v oblasti výzkumu původce černého kašle.
Na aktuální projekt bude poskytnuta finanční podpora programu TREND v rámci 12. veřejné soutěže programu, který zprostředkovává Technologická agentura České republiky (TA ČR).