PROČ VÝZKUM V TÉTO OBLASTI?
Nadměrné používání antibiotik ve zdravotnictví vedlo ke vzniku multirezistentních a panrezistentních kmenů bakterií. Vytvořil se tak závažný problém v oblasti veterinární i humánní medicíny v boji proti infekčním onemocněním, nemenší problém jsou rezidua v potravinách, které mají negativní vliv na lidské zdraví, především negativně působí na imunitní systém. Dnešní zájem je především o neantibiotické a negenerické přípravky na bázi probiotik bakteriofágů a enzymoterapie.
Jedním z nejaktuálnějších problémů současné medicíny jsou infekční choroby, kterými jsou pacienti infikování v lékařských zařízeních (nozokomiální nákazy). Vzhledem k tomu, že infikovaní pacienti se zpravidla léčí s jinou vážnou chorobou, představuje nově nastolená infekce závažnou komplikaci v probíhající léčbě a to zejména z toho důvodu, že je nutno se potýkat s patogenními organismy, které jsou z velké části rezistentní k běžně používaným antibiotickým preparátům.
V oblasti infekčních komplikací kožních defektů má naprosto prioritní úlohu dramatický nárůst počtu detekovaných kmenů S. aureus s prokázanou rezistencí k antibiotikům. Farmaceutický průmysl zdaleka nestačí tomuto trendu a selhává v dodávce nových antimikrobiálních preparátů. Jedná se o situaci, která je čistě z ekonomického pohledu pro farmaceutické firmy velmi ztrátová a demotivující, protože potenciálně patogenní mikroorganismy velmi záhy naleznou účinné mechanismy rezistence i proti nově vytvořenému farmaku. Proto neustále sílí hlasy deklarující nástup postantibiotické éry a řada inovativních skupin na celém světě se snaží nalézt účinné preparáty v boji proti těmto mikroorganismům. Jedním z nejslibnějších přístupů, k řešení tohoto problému je využít enzymatického aparátu přirozených parazitů bakterií (virů) mající antimikrobiální účinky.